דמי תיווך

21-10-2020

מי שמעוניין לרכוש או להשכיר דירה מבצע זאת בדרך כלל באמצעות מתווכים. חשוב לפעול רק באמצעות מתווכים שיש להם רישיון תקף לעסוק בכך, לאחר שלמדו זאת ושהם עוסקים בכך תקופה ארוכה וצברו מיומנות וידע.

חיפוש דירה באמצעות מתווכים

הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שיש להם מלאי של דירות  אשר ממקומות בכמה אזורים שונים, בשכונות מובילות ובכמה ערים בסביבה.

המלאי שלהם כולל גדלים שונים של דירות ובכמה קומות ולכן כשיש היצע גדול של דירות, קיימת סבירות גבוהה שהלקוח ימצא בין המבחר הקיים את הדירה שהוא מעוניין לקנות או להשכיר וכך יוכל לקדם את התהליך.

מעבר לכך, מכיוון שהמתווך הוא אדם בעל ניסיון מקצועי רב בתחום. קיימים לא מעט משרדי תיווך בקריות אשאר מעסיקים מתווכים מקצועיים ובעלי רישיון בתוקף, הוא מסייע במקרים רבים שבהם יש מחלוקות בין הצדדים ומצליח לגשר בין כל הפערים, כדי לקדם את העסקה ולהביא לחתימת החוזה ועל כך יקבל עמלת תיווך מקובלת .

מתי משלמים דמי תיווך

עמלת תיווך משלמים רק לאחר חתימת חוזה שכירות בין המשכיר לשוכר כשהכול ברור והשוכר מעביר למשכיר תשלומים ובטוחות בהתאם לכתוב בחוזה.

דמי תיווך שכירות

עמלת תיווך מקובלת עבר השכרת נכס היא גובה של חודש שכירות בתוספת מע"מ. ברוב המקרים בעל הנכס הוא זה שמשלם סכום זה למתווך, עבור העובדה שהוא מצא שוכר מתאים.

יש גם מקרים שבהם המתווך מודיע מראש לשני הצדדים שהוא יגבה עמלת תיווך משני הצדדים ואם הם הסכימו לכך הרי שהמתווך יקבל מכל אחד מהם סכום שהוא שווה ערך לחודש שכירות בתוספת מע"מ ובסך הכול הוא ייהנה בעסקה זו מתשלום של חודשיים שכירות בתוספת מע"מ.

אם השוכר הוא זה שפנה אל המתווך וביקש את הסיוע שלו במציאת נכס מתאים, במקרה זה השוכר ישלם עבור דמי התיווך ערך של חודש שכירות בתוספת מע"מ.

דמי תיווך קניית דירה

בעל נכס שמעוניין למכור אותו פונה בעניין זה למתווך כדי שיוסיף דירה זו למאגר הדירות שלו ויחפש קונה פוטנציאלי. בנוסף לכך למתווך יש מאגר של לקוחות פוטנציאלים, אשר כל אחד מחפש נכס בגודל אחר ובמיקום שבו הוא מעוניין לרכוש.

לפני שהמתווך מצליב ביניהם, הוא מחתים כל אחד מהם על מסמך שבו כל אחד מהם מתחייב לשלם דמי תיווך קניית דירה בשיעור של 1%-2% אחוז מערכו של הנכס. למעט מקרים שבהם מראש המתווך הפחית את שיעור העמלה או הסכים לגבות מהמוכר בלבד.

המתווך מראה ללקוח כמה דירות מתוך המבחר שלו, על פי הגודל שביקש, מיקום הנכס, הימצאותה של מרפסת, קרבה לים וכל דרישה אחרת שחשובה ללקוח.

לאחר שהמתווך סייע לצדדים להגיע להסכם הכולל את לוח התשלומים, הסכמה על מועד היציאה מהנכס וכל נושא נוסף, נחתם החוזה ולאחר מכן בהתאם לסיכום, הצדדים משלמים דמי תיווך קניית דירה.

 

מאמר קודם מאמר הבא